Yukarı Çık

Covid-19’dan sonra Dünyanın Dijital Duygu Haritaları

Covid-19’dan sonra DÜnyanın Dijital Duygu Haritaları

2020 yılı başı itibarıyla dünyamızda tecrübe ettiğimiz Covid-19 zalim bir virüs salgını gibi görünen ancak farklı amaçlara hizmet eden bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Yazımın bundan sonrasında. Bilim insanları ve aydınlar bundan sonra yaşamın değişeceğini anlatıyorlar. Oysa bu teoriler açık kaynaklarda fasikül fasikül raporlanmıştı. Bu yazımda Covid-19’un yapay zeka sistemlerine nasıl su taşıdığını tartışmaya açacağım.

Sizi yapay zekanın karmaşık dünyasına sokmadan çok basit olarak nasıl çalıştığına bir bakalım. Yapay zekanın akıllı olabilmesi için yeryüzündeki tüm insanların her türlü detayına ihtiyacı vardır. İnsan gibi düşünmesi, karar ve karşılık vermesi için onu çok hızlı bir şekilde taklit etmesi gerekiyor. Bizi hızlıca öğrenmesi için “Dijital” dedikleri müthiş bir mecra var. Bildiğiniz üzere sosyal medya paylaşımlarımız, WhatsApp yazışmalarımız, e-posta gönderilerimiz, telefon görüşmelerimiz, çektiğiniz video resimler, Google YouTube aramalarımız, ortam dinlemeleri, veritabanları, vb. sayabiliriz. Yapay zekanın bu beslenme şekline “derin öğrenme” diyoruz.

Covid-19 başlangıcı, ilerlemesi ve sonrasında insanların tüm davranış ve tepkileri (Ağlama, gülme, kızma, nefret, şiddet, vb.) her aşamada kaydediyor. Bu kaos ile birlikte insanı daha fazla öğrenmek için inanılmaz bir fırsata sahip oldu. “Evde Kal” çağrılarına uymayıp parklarda ailesi ile mangal yapan insanların sayılarını ve akıllarından “bize bir şey olmaz” diye geçirenleri artık biliyor. Kaygıdan sürekli el yıkayan veya gece sokağa çıkma yasağı açıklandığında marketlere hücum eden insanları da keşfetti. Özellikle bu salgında gözünü budaktan esirgemeden çalışanları da kaydetti.

Bu salgının sonunda, değil ülke bazında, mahalle bazında çıkarılmış duygu haritalarımız yenilenmiş olacak. Böylece, gelecek ataklar için yapay zeka sistemleri onu kontrol eden sahiplerine en derin sonuçları sunacağından emin olabilirsiniz. Kim bilir bizim duygu haritamız nasıl? Bu aşamada, öncelikle çocuklarımızı dijitalin zararlarından koruyalım. Birey veya kurum olarak, dijitali mümkün olan en verimli ve güvenli bir şekilde kullanalım. Biz yapay zekanın hizmetçisi değil, o bizim hizmetimiz olsun.

Selçuk Büyükmurat

E-posta: sb@kurgunet.com

1991 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nden mezun olmuştur. İstanbul'da IBM çözüm ortaklarında yazılımcı olarak meslek hayatına başladı. 1994 yılında askerlik görevini tamamladıktan sonra Yapı Kredi Leasing, Finansbank ve EGS Bank genel müdürlüklerinin bilgi sistemleri bölümünde çalıştığı dönemde menkul değerler konusunda projeler geliştirmiş ve hizmet almıştır. 1999 - 2005 yılları arasında ABD'nin Michigan eyaletinde 1927 yılından beri 5 eyalete temel tüketim ve gıda ürünleri dağıtımı yapan SAS Inc.’nin bilgi sistemleri bölümünde sistem analisti olarak çalışmıştır. Türkiye'ye döndükten sonra Kurgu İnternet Çözümleri’ni (www.kurgunet.com) kurarak bireysel veya kurumsal platformda dijital ajanslık hizmeti vermektedir.