Yukarı Çık

Cep Telefonlarına Uyumlu Responsive Hazır Web Tasarım

Cep Telefonlarına Uyumlu Responsive Hazır Web Tasarım

Hepimizin bildiği üzere son yıllarda şu çıkan “Sürttürmeçli” tablet ve cep telefonları hızlı bir şekilde çoğaldı. Teknoloji üreticileri sizlere dizi dizi farklı ekran boyutlarına sahip elektronik cihazları sundular.

Ancak, bu küçük ekranlı sürttürmeçli cihazlardan web sayfasını açtığınızda sayfa posta pulu gibi görünmektedir. Haliyle sayfadaki bilgiye rahatça ulaşmak için 2 parmağınızla sayfayı büyütmek ve sağa sola aşağı yukarı kaydırmak suretiyle bilgiye ulaşmaya çalışıyorsunuz. Bu sıkıntıyı aşmak için hemen çeşitli mobil uygulama teknikleri geliştirildi. Ancak bu uygulamaları hazırlamak orta düzey geliştiriciler için zor, site yaptıranlar için ise yüksek maliyetli oldu. Uygulamacılar için hemen yeni ve uygulama geliştirtmesi kolay bir teknik sürüldü.

Düşünsenize eskiden 10 parmağınız hareket ederek bilgisayar kullanıyordunuz şimdi 1 veya 2 parmağa düştüğü halde parmak devinimini en aza indirmek için hemen yeni bir tasarım tekniğini çıkardılar. Emin olun! Çok yakında parmağımızı bile sürtmenize gerek kalmayacak. Ekrana bakıp göz süzmeniz yeterli olacaktır.

HTML5 ve CSS3 teknolojisi ile geliştirilen bu yeni web tasarım tekniğine Responsive web tasarım diyoruz. Responsive web tasarım, web sayfanın içeriği kaybolmadan her genişlikte ekran boyutuna duyarlı bir şekilde otomatik değişebilen yeni bir tasarım tekniğidir.

Amaç ve avantajı; Ziyaretçilerin bir web sitesini sıradan bilgisayar, dizüstü, cep tekefonu, tablet gibi cihazlardan kolay incelenebilir ulaşmasını sağlamak. Responsive tasarım, web sayfasının mobil ve tablet cihazlardan ulaşıldığında resim, yazı gibi içeriklerin ekran genişliğine göre otomatik olarak yer değiştirip ekranınızın genişliğine göre şekil almasına sebep olur. Böylece, siz hangi tip cihazdan web sitesini açarsanız, responsive web tasarım cihazınızın ekran genişliğini hemen algılar ve tasarımı en uygun şekilde size gösterir.

Yazan: Selçuk Büyükmurat