Sitenizi Arama Motorlarına Hazırlama

Başkaları tarafından Google gibi arama motorlarında arama yaptıkları zaman nitelikli ve üst sıralarda çıkmasını sağlamak için sitenizin konusu ile ilgili anahtar kelimelerin oluşturulmasında bize yardımcı olmanızı istiyoruz.

1.Adım : Anahtar Kelimerleri Oluşturma
Sitenizin konusu ile ilgili olmak koşuluyla istediğiniz kadar kelimeyi aralarına virgül işareti koyarak yan yana yazınız. Bu anahtar kelimeler çok sayıda olmamalı. Bu anahtar kelimelerin 2’li, 3’lü veya 4’lü kelime öbekleri halinde verilmesi daha iyi olacaktır.

Aşağıda KURGU İnternet Çözümleri’nin web sitesi ile ilgili anahtar kelimelerini size örnek olarak sunuyoruz.

”kurgu internet çözümleri , kurgu pratik , pratik web tasarımı , pratik web sitesi oluşturma , ucuz web sitesi , ucuz web tasarımı , web tasarım , web dizayn , web sayfası oluşturma , web site tasarımı , web site dizayn , web site sayfası , interaktif ajans , dijital ajans , web site tasarım şirketleri , web tasarım bahçelievler , web tasarım istanbul”

Yukarıdaki örnekte de görüleceği üzere anahtar kelimeler 2’li, 3’lü veya 4’lü kelime öbekleri şeklinde verilmiştir.

Unutmayın! Örneğin, Google’da “ardiyeler” anahtar kelimesi ile arandığı zaman, 3.320 sayfa çıkarken, “topkapı gümrüklü ardiyeler” anahtar kelimesi için sadece 6 sayfa belirmektedir.

İPUCU : Konunuz ile ilgili anahtar kelimeri oluştururken, arama motorlarında üst sıralarda çıkan rakiplerinizin amahtar kelimelerinden esinlenebilirsiniz. Herhangi bir web sitesinin anhtar kelimelerine ulaşmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.
1- İlgili sitenin ana sayfasında sağ tıklayınız.
2- “Sayfa kaynağını göster” adımını tıklayınız.

3- Yeni bir sayfa açıldıktan sonra klavyenizde “Ctrl” tuşu ile birlikte “F” tuşuna basınız. Ve açılan kutucuk içine “keywords” yazınız.
4- İşte! Hemen keywords kelimesinin sağında yazılı olan kelimeler bu sitenin anahtar kelimeleridir.

2.Adım : Sayfa Başlığı için Anahtar Kelimeleri Oluşturma
Arama motorlarının sitenizi tanıması ve kaydetmesi için web sayfa başlıklarının nitelikli bir şekilde tanımlanması önemlidir. Bir web sayfasının sayfa başlığını aşağıdaki görselde sizin için işaretledik.

Yukarıdaki görselde görüldüğü üzere, 4 veya 5 kelime öbeğini oluşturup bize göndermeniz ile KURGU Ekibi bu işlemi sizin için yapacaktır.
3.Adım : Sitenizin Kısa açıklamasını Oluşturma
Arama motorlarının sitenizi tanıması ve kaydetmesi için sitenizin kısa açıklamasının yazılması önemlidir. Ayrıca arama motorunda bir arama yapıldığı zaman, siteniz arama sonuçları içinde ise, sitenizin web adresi ve açıklaması burada görünecektir. Eğer bu açıklama sitenize kaydedilmemiş ise, arama sonucu nitelikli görünmeyecektir. Bunu daha iyi anlatmak için Google ‘da “kurgunet” yazdık. Çıkan arama sonucu sayfasında firmamızın sitesinin açıklamasını görebilirsiniz.

Sizden ricamız; Yukarıdaki site açıklaması için kendi web siteniz için kısa bir açıklama yazısı yazıp bize göndermenizdir.

Not: Örnek görseller Mozilla Firefox tarayıcısı ile oluşturulmuştur.