Konsped Uluslararası Taşımacılık web sitesi yenilendi.

yılında Mete Tırman ve ortakları tarafından kuruldu. Amaç, Demiryolu taşımacılığını Türkiye Dış Ticareti açısından hak ettiği yere taşıyabilmek ve bu alanda Ülkenin saygın ve sayılı firmalarından biri haline gelmekti.

yılından itibaren Türkiye dış ticareti açısından bir ilk olarak Avrupa’dan Türkiye’ye ve tersi yönde demiryolları ile kuru yük taşımacılığı bu kez konteynerler ile Konsped’in gündemine girmiştir. Bu dönemde, yine Avrupa demiryolu kuruluşlarının ortaklığından oluşan Intercontainer ile ilişkiler geliştirilmiştir.

yılında, Avrupa Demiryolları ortaklığından oluşan ve merkezi İsviçre’de bulunan Interfrigo Şirketi’ne ait frigo vagonlarla İzmir ve Mersin bölgelerinden Avrupa’ya blok trenler ile narenciye taşıması başlamıştır.

yılında, Frigo vagonlarla yapılan taşımalar Romanya-Moldavya sınır kapısı üzerinden B.D.T. ülkelerine doğru yapılmaya başlanmıştır.

yılında Konsped in kardeş kuruluşu olan Kontinental Kargo kurulmuştur. Kontinental Kargo deniz, kara ve hava taşımasında faaliyete geçmiştir.

yılı başında, Avusturya Kombine Taşıma Şirketi Ökombi ile birlikte Viyana-Halkalı arasında haftada bir kere karşılıklı olarak konteyner taşıyan blok treni yaşama geçirmiştir.

yılının hemen başında demiryollarının ulaştığı her güzergahta hizmet üretme ilkesi ile hareket eden Konsped, bu doğrultuda Türkiye’den ağırlıklı Orta Asya ülkeleri olmak üzere tüm Birleşik Devletler Topluluğu ülkelerine Demiryolu konvansiyonel taşımacılığına başlamıştır.

yılında, Aktifsped Uluslararası Nakliyat şirketi kurulmuştur. Aktifsped, Konsped’in kardeş kuruluşu olarak sıvı kimyasal ve yiyecek maddesi taşımacılığı alanında gelişerek Türkiye’nin bu alandaki önemli kuruluşlarından biri olmuştur.

yılında, Demiryolu Taşımacılığı Derneği bir ilk olarak Sivil Toplum Kuruluşları içinde yer alırken, Konsped kurucu olma ayrıcalığına ulaşmış, yapılan ilk Genel Kurul’ da Şirket Genel Müdürü Mete Tırman Dernek Başkanlığı’na seçilmiş ve 4 yıl süreyle dernek başkanlığını yürütmüştür.

yılından itibaren Konsped dünyanın en büyük sıvı kimyasal ve yiyecek maddesi taşımacısı HOYER firmasının denizaşırı bölümü olan ” HOYER GLOBAL TRANSPORT”un acenteliğini üstenmiştir.

yılında, Konsped ile Kontinental Kargo şirketlerinin güçlü taraflarını bir araya getirmek amacıyla Kontinental Kargo grup şirketlerinden Konsped ile birleşmiş ve bunun sonucunda önemli bir sinerji yaratılmıştır.