WhatsApp Bizi Arayın Bize Yazın

Kurgu Akademi

25/04/2023

Gmail Arayüzüne E-posta Adresinizi Ekleme

Gmail Arayüzüne E-posta Adresinizi Ekleme Bu yazımda sizlere müşterilerimizden gelen sık talepler üzerine Gmail arayüzüne Kurgunet.com altyapısını kullanan e-posta adreslerinizi nasıl ekleyeceğinizi anlatacağım. Bu sayede sizlerde kolay bir şekilde ilgili ayarları kendi mail hesabınız için yapabilirsiniz. Öncelikle buraya tıklayarak gmail hesabınıza giriş sağlayınız. Giriş sağladıktan sonra görüntüdeki şekilde Ayarlar sekmesinden yine “Ayarlar” seçeneğine tıklayınız. Şimdi ise açılan ekrandan “Hesaplar ve İçe Aktarma İşlemi” menüsüne tıklayınız, ardından öncelikle arayüz içerisinden gönderim sağlayabilmeniz için “Postaları şu adresten gönder” başlığındaki “Sahip olduğunuz başka bir e-posta adresi ekleyin” seçeneğine giriş yapıyoruz.

24/04/2023

Yandex Pop Mail Kurulumu

Yandex Pop Mail Kurulumu POP Mail Kurulum Ayarları; 1) Sunucu bilgileri bölümünde hesap türü POP3 seçiniz.2) Gelen posta sunusuna “pop.yandex.com.tr” yazınız.3) Giden posta sunucusuna “smtp.yandex.com.tr” yazınız.4) Kullanıcı adı bölümüne “isim@alanadi.com” şeklinde tam e-posta adresiniz yazınız.5) Sol alttan SPA’yı açınız ve Diğer Ayarlar’a giriniz.6) Giden Sunucu Ayarları’ndan kimlik doğrulaması gerekiyor‘a tıklayınız.7) Gelen sunucu portuna 993, giden sunucu portuna 465 yazınız.Sunucu Ayarları:pop.yandex.com.tr – 993 – SSL aktif smtp.yandex.com.tr – 465 – SSL aktif Sunucu Üzerinden Pop Ayarı;1) mail.yandex.com’a giriş yapıldıktan sonra sağ üstte bulunan Ayarlar sekmesine tıklanır. 2) Ayarlar sekmesine tıkladıktan sonra Diğer sekmesine tıklayınız.3) Açılan yeni sayfada solda gözüken E-posta Programları sekmesine giriyoruz. 4) Bu açılan menüde ”pop.yandex.com.tr sunucusundan POP3 protokolüne göre” seçeneğini aktifleştiriyoruz.

Farklı E-posta Hesaplarıma Gelen E-postaları Tek Bir Klasörde Toplanmasını Sağlama

Farklı E-posta Hesaplarıma Gelen E-postaları Tek Bir Klasörde Toplanmasını Sağlama Sorun ve Dilek: 2010 Office Outlook uma birden fazla e-posta hesabı kurdum.  Maalesef bu  e-posta hesaplarına gelen e-postalar aşağıdaki gibi ayrı ayrı klasörlere düşüyor.  Bu şekil kullanım oldukça zahmetli ve zaman  alıcı. Tek tek her birine girip ne gelmiş diye incelemek oldukça sıkıcı. Oysa,   2010 Office Outlook uma  gelen tüm e-postalar (Hangi e-posta hesabıma gelirse gelsin) belirleyeceğim  sabit tek bir klasöre düşmesini isterim.  Çözüm:   Aşağıdaki gibi hesap ayarlarınıza ulaşım.   Yukarıda görüldüğü üzere bir e-posta hesabı seçin ve “ klasörü değiştir”  butonunu tıklayarak e-postalarınızı seçeceğiniz  sabit bir klasöre yönlendirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.   Yukarıdaki gibi gelen e-postaların seçeceğiniz bir klasöre  düşmesini  veya yönlenmesini tanımlayabilirsiniz. Elbette bu işlemleri yapmadan önce Outlook 2010 içinde  hedef klasörünüzü   yaratmış olmanız gerekmektedir.  Benim hedef klasörüm “inbox”  olarak görülmektedir. 

Google Takvim Kullanımı

Google Takvim Kullanımı Google Takvim Kullanımı;lk olarak “kurgunet2008@gmail.com” Google hesabı üzerinden calendar.google.com adresine giriş yapıyoruz.Ardından etkinliği oluşturacağımız tarihi soldaki takvimden seçiyoruz.Etkinliği yapacağımız tarihe geldikten sonra açılan sayfada ekran görüntüsündeki gibi herhangi bir saate tıklıyoruz. Bir saat seçtikten sonra yeniden ekran görüntüsündeki gibi öncelikle etkinlik adını belirliyoruz.Burada örnek olarak Ümit Grubun sosyal medya stok bitişinin planlamasını ele alalım.Etkinliği oluştururken bitiş tarihinden 10 gün öncesine etkinlik oluşturuyoruz.Örn: “ÜMİT GRUP STOK BİTİŞ TARİHİ 30 EKİM” şeklinde başlık attığımız etkinliği 20 Ekim tarihine ayarlıyoruz.Başlık kısmının ardından saati seçiyoruz. Burada önemli olan ise çok fazla saat aralığından ziyade 1-2 saat aralığında olması.Örn: 12:00 – 13:00 şeklinde.Saat ayarlamasının ardından davetli ekleme aşamasına geliyoruz. Burada davetli olarak “sistem@kurgunet.com” adresini ekliyoruz.Bunun nedeni ise sistem@kurgunet.com adresinin herkeste kurulu olup onaylandığında Outlook’a otomatik olarak düşmesi.Etkinlik ayarlamalarını bitirdikten sonra “Kaydet” butonuna tıklıyoruz. Bu aşamadan sonra “Google Takvim davetlilerine davetiye e-postaları göndermek ister misiniz?” sorusu karşımıza geliyor.Bu soruya “Gönder” seçeneğiyle yanıt veriyoruz. Bir saat seçtikten sonra yeniden ekran görüntüsündeki gibi öncelikle etkinlik adını belirliyoruz.Burada örnek olarak Ümit Grubun sosyal medya stok bitişinin planlamasını ele alalım.Etkinliği oluştururken bitiş tarihinden 10 gün öncesine etkinlik oluşturuyoruz.Örn: “ÜMİT GRUP STOK BİTİŞ TARİHİ 30 EKİM” şeklinde başlık attığımız etkinliği 20 Ekim tarihine ayarlıyoruz.Başlık kısmının ardından saati seçiyoruz. Burada önemli olan ise çok fazla saat aralığından ziyade 1-2 saat aralığında olması.Örn: 12:00 – 13:00 şeklinde.Saat ayarlamasının ardından davetli ekleme aşamasına geliyoruz. Burada davetli olarak “sistem@kurgunet.com” adresini ekliyoruz.Bunun nedeni ise sistem@kurgunet.com adresinin herkeste kurulu olup onaylandığında Outlook’a otomatik olarak düşmesi.Etkinlik ayarlamalarını bitirdikten sonra “Kaydet” butonuna tıklıyoruz. Bu aşamadan sonra “Google Takvim davetlilerine davetiye e-postaları göndermek ister misiniz?” sorusu karşımıza geliyor.Bu soruya “Gönder” seçeneğiyle yanıt veriyoruz. Ekteki gibi bir e-posta geliyor. Bu e’posta’yı yukarıda bulunan “Kabul Et” butonuyla yanıtlıyoruz.

Sosyal Medyalarda Harita Konumu

Sosyal Medyalarda Harita Konumu Harita kaydı yaparken müşterimize gönderdiğimiz sözleşmelerde sosyal medya desteği bulunmamaktadır. Fakat elimizden geldiği kadar destek olmaya çalışalım. Yaptığımız harita kayıtlarının sosyal medya hesaplarımızda da aktif olması zaman alabilir. Müşteri bu konuda aceleci davranabilir. Fakat sürecin uzun sürebileceğini mutlaka belirtmeliyiz. Bunun için yapılması gereken şey öncelikle web site adresimizi sosyal medya hesaplarımıza da eklememiz olacaktır. Facebook, konumu instagramdan çektiği için gerekirse sayfaları birbirine bağlayalım.

WordPress Yazı Eklemede Paragraf Arasına İmaj Ekleme

WordPress Yazı Eklemede Paragraf Arasına İmaj Ekleme İki paragraf yazınızı yazın.İmleci 2 paragraf arasına uygun bir şekilde yerleştirin.Üst sol köşede yer alan “+” işaretine tıklayın. “Ortam Dosyası” bölümünden “Resim” tıklayın. Ve bilgisayarınızdaki resmi seçin ve sayfanıza yükleyin.Başarılar …

WordPress Sitelerde SSL Eklentisi Aktif Etme

WordPress Sitelerde SSL Eklentisi Aktif Etme Yayına aldığımız wordpress sitelerde sunucu üzerindenki ssl işlemnleri tamamlandıktan sonra, web sitemizin admin panelinden de SSL için bir eklenti aktifleştirmemiz gerekiyor. Adımlar aşağıdaki gibidir.Adım 1 – Yeni EklentiWordPress yönetim (siteadiniz.com/wp-admin) panelinize giriş yaptıktan sonra yönetim ekranında sol tarafta bulunan menüden Eklentiler > Yeni Ekle sekmesine tıklayınız. Adım 2 – Hemen YükleSağ üst tarafta bulunan arama kısmına Really Simple SSL yazınız. İlk çıkan eklentinin sağ tarafında bulunan Hemen Yükle butonuna tıklayınız. Adım 3 – Eklenti AktifleştirEklentiyi aktif ettikten sonra üst tarafta otomatik olarak SSL Sertifikasını Etkinleştir seçeneğini görüntüleyebilirsiniz. Butona bastıktan sonra bütün alt yapınızda bulunan HTTP’li dış bağlantıları HTTPS olarak değişecektir.

Robot Değilim Form Uygulaması

Robot Değilim Form Uygulaması ROBOT DEGİLİM FORM UYGULAMASISevgili arkadaşlar, bugün sizinle boş formlardan nasıl kurtulacağımızı anlatacağım. Daha önceden de çeşitli çalışmalarımız olmuştu Emre Bey ile bunu geliştirdik. Adım adım aşağıda anlatıyorum.1 – KPRWEB.dll dosyamızı güncellemek için FTP de bin klasörümüze erişim sağlıyoruz ve güncelliyoruz. Güncel R15 .Net dosyaları  drive  da bulunmaktadır. 2 – HTML Sayfa Template de formumuzun bulunduğu dökümanın en başına aşağıdaki script eklenmelidir. Formun diline göre script değişkenlik gösterebilir. Ülke dilinin koduna göre “en” yazan yerleri güncellemeniz gerekir. Örneğin Arapça için “ar” yazmak gerekir.  İki scriptte aşağıda mevcuttur.<script src='https://www.google.com/recaptcha/api.js'></script> <script src="https://www.google.com/recaptcha/api.js?hl=en"></script>3 – Google ReCaptcha admin paneline alan adımızı eklememiz gerekiyor.https://www.google.com/recaptcha/adminÖnemli: Robot değilim butonu ID’si 6LchOaAUAAAAALN6gPt0O8Ldwo3_oEX1l5bMeGO1 olan butonlar için ROBOT 2 kısmına alan adı eklemesi yapılacaktır.ID’si 6LecxDYUAAAAAGTXMBE8b1rrS3fB75SMBD341pjL olan butonlar için ROBOT 1 kısmına ekleme yapılacaktır. 4 – Form HTMLFormun html alanı aşağıdaki gibi olmalıdır. Tabi ki  input alanlar değişkenlik gösterebilir.<script src='https://www.google.com/recaptcha/api.js'></script> <form name="myform" action="/PostContactForm" onsubmit="return validateForm()" method="post"> <input type="hidden" name="emailField" id="emailField" value="EPosta"/> <input type="hidden" name="Form Subject" id="formSubject" value=" FCS Dış Ticaret - İletişim Form"/> <div> <input name="Ad Soyad" id="AdSoyad" placeholder="* Ad Soyad" type="text"> </div> <div> <input name="E-Posta" id="EPosta" placeholder="* E-Posta" type="text"> </div> <div> <input name="Telefon" id="Telefon" placeholder="* Telefon" type="text"> </div> <div> <textarea name="Mesajınız" id="Mesaj" rows="2" placeholder="Mesajınız"></textarea> </div> <div> <div data-sitekey="6LchOaAUAAAAALN6gPt0O8Ldwo3_oEX1l5bMeGO1"></div> <br> <button type="submit"> GÖNDER</button> </div> </form> <script> var urlParams = new URLSearchParams(window.location.search); var result = urlParams.get('R'); switch(result) { case "DONE": alert("Mesajınız başarıyla gönderilmiştir. Teşekkür ederiz."); break; case "ERROR": alert(urlParams.get('Msg')); break; case "CAPTCA": alert("Robot validasyonu hatalı."); break; default: break; } function validateForm() { var x = document.forms["myform"]["EPosta"].value; var y = document.forms["myform"]["AdSoyad"].value; var z = document.forms["myform"]["Telefon"].value; if (x == "") { alert("Zorunlu alanlar boş olamaz."); return false; } else if (y == "") { alert("Zorunlu alanlar boş olamaz."); return false; } else if (z == "") { alert("Zorunlu alanlar boş olamaz."); return false; } else if (grecaptcha.getResponse() == "") { alert("Robot olmadığınızı doğrulayınız!"); return false; } else { alert("Mesajınız başarıyla gönderilmiştir. Teşekkür ederiz."); return true; } } </script>

cPanel SSL Sertifikası Güncelleme İşlemi

cPanel SSL Sertifikası Güncelleme İşlemi cPanel’lerde SSL Sertifikaların Güncellenmesi;E-tuğra’dan Uğur Bey ile dün akşam yapmış olduğumuz görüşme sonrasında mevcutda yaşadığımız SSL problemiyle ilgili güncelleme adımları aşağıdaki gibidir.Mevcut SSL kurulumlarımızda Root dosyasının eksik olması nedeniyle bazı Android ve Iphone cihazlarda “Güvenli Değil” yani SSL sertifikasının gözükmemesi problemi bulunmaktadır.Bu sorunun çözümü olarak sertifikalarımıza Root dosyasının eklenmesi gerekmektedir. İlk olarak cPanel üzerinden kurulu olan sertifikamıza Root dosyasını eklemek için sertifikamızı güncellememiz gerekiyor.Bu işlem için Cpanel üzerinden “SSL/TLS” adımına girdikten sonra aşağıda bulunan ekran görüntüsünde olduğu gibi “SİTENİZ İÇİN SSL YÜKLEYİN VE YÖNETİN” kısmına giriş yapıyoruz. Açılan sayfada SSL sertifikalarımız bulunmaktadır. Burada yapacağımız işlem 2 adımlıdır.Birinci işlem olarak mevcut sertifikayı kaldırmamız ve yeniden kurmamız gerekmektedir. Fakat cPanel üzerinden yapılan bu işlemde yeniden bir CSR ve Sertifika üretimine gerek duyulmamaktadır.Yalnızca aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan “Kurulumu Kaldır” seçeneği ile mevcut kurulu sertifikayı kaldırıyoruz. Sertifikayı kaldırdıktan sonra yeniden kurmamız için mevcut CSR ile ürettiğimiz sertifikaların dosyası gerekmektedir.Bu işlem içinde E-tuğra üzerinden “Siparişler>Tüm Siparişler” adımından mevcut sertifikamızı alan adıyla aratıp ardından sertifikayı indirebiliriz. Sertifikayı bilgisayarımıza indirdiğimiz zaman açılan klasörde 5 adet dosya bulunmaktadır. Buradan yalnızca “alanadi.crt” uzantılı dosyayı kullanacağız.alanadi.crt dosyamızı Notepad üzerinden açıp kopyalıyoruz. Sertifikamızı kopyaladıktan sonra tekrardan cPanel’e dönüyoruz.İlk adımda cPanel üzerinden giriş yaptığımız “Sertifika Yükle” kısmında en alt kısıma geliyoruz.Burada bulunan “Bir etki alanı seçin” kısmına tıklayıp sertifikayı kuracağımız alan adını seçiyoruz. Alan adımızı seçtikten sonra kopyalamış olduğumuz alanadi.crt dosyasını “Sertifika (CRT)” kısmına yapıştırıyoruz.Yapıştırma işleminin ardından hemen sağ tarafta “Sertifikaya Göre Otomatik Doldur” butonu çıkıyor ve buna tıklıyoruz.Bu butona tıklamamızın ardından aşağıda bulunan “Özel Anahtar (KEY)” ve “Sertifika Kuruluşu Paketi: (CABUNDLE)” kısımları otomatik olarak dolduruluyor.Son olarak en alt kısımda bulunan “Sertifika Kuruluşu Paketi: (CABUNDLE)” bölümünü güncellemek için Google Drive’da “İş Prosedürleri>cPanel Sertifika Güncelleme” klasöründe bulunan “e-tugra-root.ca-bundle” dosyasını indiriyoruz. İndirdiğimiz dosyayı “Sertifika Kuruluşu Paketi: (CABUNDLE)” bölümüne eklemek için Notepad ile açıp kopyalayıp yapıştırıyoruz. Yapıştırma işleminin ardından alt kısımda bulunan “Sertifika Yükle” butonuna tıklıyoruz ve sertifikamız güncellenmiş oluyor.Sertifikamızın güncellenip güncellenmediğini kontrol edebilmemiz için https://www.xolphin.com/sslcheck web sitesinden güncellediğimiz sertifikayı sorgulayıp kontrol ediyoruz. Sertifikayı buradan sorguladığımızda yukarıdaki gibi 4 bölümün gözükmesi gerekiyor. Buranın güncellenmesi 1 ila 2 dakika sürebilmektedir.Burada 4 bölümde gözüküyorsa sertifika başarıyla güncellenmiş demektir, mobil cihazlarda kontrol edebilirsiniz 

Websitesi için Facebook Paylaş Butonu Hazırlama

Websitesi için Facebook Paylaş Butonu Hazırlama Websitesi için Facebook Paylaş Butonu HazırlamaSelam Arkadaşlar, Bugün sizlerle yeni bir bilgi paylaşacağım, aşağıdaki link üzerinden işlemlerime başlayabiliriz.https://developers.facebook.com/docs/plugins/share-button/Facebook paylaş butonu eklemek istediğiniz web sayfasının URL adresini kopyalayınız.Sayfa üzerindeki URL to Share alanına yapıştırın. Buton için layout ve size özelliklerini yapıyoruz. Get Code butonuna tıklıyoruz. Aşağıdaki pencere açılıyor, buradan JavaScript SDK kodlarını sırasıyla body içine ekliyoruz. Aşağıdaki meta taglari sayfamızın Head alanına ekliyoruz.<meta property="og:url" content="http://blog.iyikiuskudarvar.com/mekan-insan" /> <meta property="og:type" content="article" /> <meta property="og:title" content="Mekan - İnsan" /> <meta property="og:description" content="Bir hikâyeye göre günbatımında evleri karşı yakadan yaldızlı gibi göründüğü için Üsküdar’a ‟Altın Şehir” denmişti." /> <meta property="og:image" content="http://blog.iyikiuskudarvar.com/images/mekaninsan/iyilige-davet-kapak.jpg "/> Örnek Sayfanın Kodları <html> <head> <title>Your Website Title</title> <!-- You can use Open Graph tags to customize link previews. Learn more: https://developers.facebook.com/docs/sharing/webmasters --> <meta property="og:url" content="http://blog.iyikiuskudarvar.com/mekan-insan" /> <meta property="og:type" content="article" /> <meta property="og:title" content="Mekan - İnsan" /> <meta property="og:description" content="Bir hikâyeye göre günbatımında evleri karşı yakadan yaldızlı gibi göründüğü için Üsküdar’a ‟Altın Şehir” denmişti." /> <meta property="og:image" content="http://blog.iyikiuskudarvar.com/images/mekaninsan/iyilige-davet-kapak.jpg "/> </head> <body> <!-- Load Facebook SDK for JavaScript --> <div id="fb-root"></div> <script>(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/tr_TR/sdk.js#xfbml=1&version=v2.10'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));</script> <!-- Your share button code --> <div data-href="http://blog.iyikiuskudarvar.com/mekan-insan" data-layout="button" data-size="large" data-mobile-iframe="true"><a target="_blank" href="https://www.facebook.com/sharer/sharer.php?u=http%3A%2F%2Fblog.iyikiuskudarvar.com%2Fmekan-insan&amp;src=sdkpreparse">Paylaş</a></div> </body> </html>

Plesk Panel SSL Sertifikası Güncelleme İşlemi

Plesk Panel SSL Sertifikası Güncelleme İşlemi Plesk Panellerde SSL Sertifikaların Güncellenmesi;Plesk panellerde bulunan web sitelerinde mobil cihazlarda SSL probleminden dolayı “Güvenli Değil” olarak açılan sitelerde aşağıdaki adımları uygulayarak sertifikayı güncellememiz gerekmektedir.Ayriyeten yeni sertifika kurulumlarında da bu adımları uygulamamız gerekmektedir.Mevcut SSL kurulumlarımızda Root dosyasının eksik olması nedeniyle bazı Android ve Iphone cihazlarda “Güvenli Değil” yani SSL sertifikasının gözükmemesi problemi bulunmaktadır.Bu sorunun çözümü olarak sertifikalarımıza Root dosyasının eklenmesi gerekmektedir. İlk olarak Plesk Panel üzerinden kurulu olan sertifikamıza Root dosyasını eklemek için sertifikamızı kaldırıp yeniden kurmamız gerekiyor.Bu işlem için ilk olarak sertifikamızı pasif duruma getirmemiz gerekiyor.Plesk Panel üzerinden ilgili site üzerinden “Barındırma ve DNS” adımına girdikten sonra “Barındırma Ayarları” kısmına giriş yapıyoruz.Bu kısımda aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi “Sertifika” kısmından “Seçili Değil” seçeneğini seçip işlemi kaydediyoruz. Bu işlemin ardından tekrardan Plesk Panel üzerinden ilgili siteye girdikten sonra aşağıda bulunan ekran görüntüsünde olduğu gibi “SSL/TLS Sertifikaları” kısmına giriş yapıyoruz. Yukarıdaki ekrana geldikten sonra kurulu olan sertifikayı seçip “Sil” adımından sertifikayı kaldırıyoruz. Not: Bu işlem esnasında kısa bir süreliğine web sitesi SSL sertifikasız olacaktır.Sertifikayı kaldırdıktan sonra yeni bir CSR oluşturup E-Tuğra üzerinden sertifikayı yeniden üretmemiz gerekmektedir. Yukardaki şekilde bölümler ilgili firma nezdinde doldurulup CSR üretilecektir.Bu işlemin ardından üretmiş olduğumuz CSR’la birlikte E-Tuğra’dan sertifikamızı yeniden oluşturacağız.Bu adım için E-Tuğra’da “Siparişler>Tüm Siparişler” kısmına giriş yapıp alan adıyla birlikte siparişin içerisine girmemiz gerekmektedir. Kurulu olan sertifikayı güncellemek için içerisine giriş yaptıktan sonra “İndir” butonuna tıklıyoruz. Bu adımın ardından açılan pencerede “Yeniden Üret” butonuna tıklıyoruz. Açılan sekmeye yeni üretmiş olduğumuz CSR’yi yapıştırıp kaydediyoruz. Bu işlemin ardından sertifikayı yeniden doğrulamamız gerekmektedir. Bunuda kurulumda olduğu gibi E-posta veya FTP üzerinden doğrulayabiliriz.Yeni sertifikamız üretildikten ve indirdikten sonra yeniden kurulum Plesk Panel’de sertifikamızın içerisine giriş yapıyoruz.Bu adımda ” E-Tuğradan indirmiş olduğumuz dosyada bulunan alanadi.crt dosyasını “Sertifikası (*.crt) *” kısmına yapıştırıyoruz.Son olarak en alt kısımda bulunan “CA sertifikası (*-ca.crt)” kısmını güncellemek için Google Drive’da “İş Prosedürleri>cPanel Sertifika Güncelleme” klasöründe bulunan “e-tugra-root.ca-bundle” dosyasını indiriyoruz. İndirdiğimiz dosyayı “CA sertifikası (*-ca.crt)” bölümüne eklemek için Notepad ile açıp kopyalayıp yapıştırıyoruz. Bu işlemin ardından “Sertifikayı Karşıya Yükle” butonuna tıklıyoruz ve sertifikamız güncellenmiş oluyor.Son adım olarak SSL sertifikamızı “Barındırma Ayarları” kısmından yeniden aktif etmemiz gerekmektedir.Bu işlemlerin ardından sertifika güncellenmektedir, mobil cihazlarda kontrolünü sağlayabilirsiniz.Not: Güncelleme işleminin yansıması 2-3 dakika arasında sürebilmektedir.

Bizim Hesap E-Fatura Hazırlama

Bizim Hesap E-Fatura Hazırlama 1-Öncelikle bizimhesap.com a giriş yapıyoruz. Açılan ekranda “Müşteriler” i tıklıyoruz. Kolay bulabilmek için sağ üst köşeden arama çubuğundan cari adını yazabilirsiniz. (Örneğin; Kayahan Oto) 2-Fatura hazırlayacağımız müşteri carisini açtıktan sonra gelen ekranda “Satış Yap” butonuna tıklıyoruz. 3-Hangi hizmet için fatura hazırlayacaksan arama çubuğuna hizmetin adını yazıp aratıyoruz. YSS01… yazan hizmetleri seçmeye özen gösterelim. Ben Web Hosting faturası keseceğim için “Yıllık Web Sitesi Aidatı” hizmetini seçiyorum. İlgili hizmeti seçtikten sonra karşımıza aşağıdaki ekran gelecek. Fiyatlarımız genelde KDV Dahil oluyor. Bu nedenle TL karşılığını “TOPLAM” yazan alana yazıyoruz. Eğer Selçuk Bey veya ilgili kişi +KDV bir fiyat söylerse Örneğin; 50USD+KDV denildi. 50USD’nin TL karşılığını “Fiyat” alanına yazıyoruz. KDV yi sistem kendisi otomatik ekliyor.Açıklama kısmına genelde, hangi web sitesi veya alan adı için fatura hazırlıyorsak o alan adını ve kaç yıl yenilendiğini yazıyoruz ve “Ekle” butonuna tıklıyoruz. 4-Daha sonra gelen ekranda son bir kez fiyatı ve hizmeti kontrol edip hata yoksa “Faturayı Kaydet” diyebiliriz. 5-Faturayı Kaydet dedikten sonra karşımıza gelen ekranda “E-Fatura” ya tıklıyoruz. 6-Gelen ekranda sırayla “Devam Et” ve mutlaka “Ticari Fatura Gönder” seçeneğini tıklıyoruz. Daha sonra da “E-Posta Hazırla” “Gönder” diyip bitiriyoruz.(Not: E-fatura kullanan müşterilerde “Ticari Fatura Gönder” seçeneği çıkar. Mutlaka bunu seçelim. Eğer çıkmazsa da panik yapmayın  Bu sefer de “Devam Et” diyip bitiriyoruz.) Özel Notlar:Fatura hazırlama işlemi bittikten sonra, faturayı pdf olarak kaydedip, ödeme sorumlularına mutlka özel olarak mail atalım. Sistem üzerinden faturalar bazen gitmeyebiliyor.Fatura mail şablonumuz da aşağıdaki gibidir;Konu: Kurgu Dijital Ajans E-faturanız hk.“Merhaba ………… Bey/Hanım,Kurgu Dijital Ajans’tan almış olduğunuz hizmete ait e-faturanızı ekte bulabilirsiniz.”

1 2